Meniu Uždaryti

Viena diena – tūkstantis atradimų, o viskas prasideda nuo mokslo

Rugsėjo 26-ąją „Tyrėjų naktį“ švenčia visos Europos sąjungos valstybės. Tai išskirtinis, mokslą populiarinantis renginys, kai universitetai, institutai, laboratorijos atveria duris ir kviečia susipažinti su įtraukiančiais ir intriguojančiais moksliniais tyrimais, inovacijomis bei išradimais.

Šiais metais ir mūsų mokykla prisijungė prie „Tyrėjų nakties“ įvairiomis veiklomis. Pirmieji šiai dienai pradėjo ruoštis mūsų mažieji – pradinių klasių mokiniai, visą savaitę piešę piešinius temomis „Kaip aš įsivaizduoju mokslininką?“ ir „Reikšmingiausi pasaulio mokslo išradimai“. Jų savaitės veiklą užbaigė 8a klasės mokinių pamokėlės, kurių metu mokinukams buvo papasakota apie mokslininko profesiją, ką mokslininkai veikia per dieną, kokiomis būdo savybėmis jie pasižymi. Aštuntokės Gustė ir Guoda pristatė savo tiriamąjį darbą apie Coca-colą, papasakojo, kodėl ir kaip šis gėrimas kenkia vaikų sveikatai. Didelio mokinukų susidomėjimo sulaukė mikroskopinių preparatų stebėjimas mikroskopu, o emocijos ir nuostaba pamačius padidintą musės galvą, koją ir sparną, įvairių žmogaus kūno vietų dalis liejosi per kraštus.

    

    

Ketvirtokai dalyvavo chemijos pamokoje „Mažieji chemijos stebuklai“. Chemijos mokytoja Nina Sudarienė su asistentėmis – 8a klasės mokinėmis – pademonstravo įdomiuosius bandymus chemijos kabinete ir pavadino tai „cheminiais patiekalais“. Šiais „patiekalais“ buvo galima grožėtis, tačiau jų nebuvo galima ragauti. Buvo atlikti šie eksperimentai: „išvirtas“ kiaušinis acto rūgštyje, pagaminti mėlynos spalvos „drebučiai“, pagaminti raudonos ir geltonos spalvos „kokteiliai“, pademonstruotas „mažasis vulkanas“, be ugnies ir šaldytuvo pagaminti du tirpalai –  karštas ir šaltas, surūdijusiu peiliu be skausmo „prapjauta“ ranka, iš kurios „tekėjo kraujas“. Vieną eksperimentą ketvirtokai atliko patys, išklausę saugaus elgesio taisykles. Tai buvo anglies dioksido reakcija su gesintų kalkių tirpalu, nuspalvintu indikatoriumi fenolftaleinu. Mokiniams buvo išdalinti rožinės spalvos „kokteiliai“ su šiaudeliais, į kuriuos jie turėjo pūsti. Pučiant skyrėsi anglies dioksidas, kuris, reaguodamas su kalcio hidroksido tirpalu, išblukino jį ir susidarė kalcio karbonatas. Taigi mokiniai pabuvo savarankiškais tyrėjais ir pagamino mėgintuvėlyje mokyklinę kreidą. Tai pirmas žingsnis į taikomosios eksperimentinės veiklos pasaulį, kuris ketvirtokams paliko neišdildomą įspūdį.

    

7-8 ir 11-12 klasių mokiniai dalyvavo protų mūšiuose, kur demonstravo bendras žinias apie įvairius atradimus ir mokslo išradimus, technologijas ir asmenybes, gamtą ir istoriją. Buvo visko: ir džiugesio, ir nuostabos, ir žaidybinio nusivylimo. Be to, išėjo ne tuščiomis, nešini ne tik rėmėjų rašikliais, bet ir su didesniu žinių kraičiu. Protų mūšius organizavo istorijos mokytojos Edita Mačiulaitienė, Jurgita Karkauskienė, geografijos mokytoja Eglė Vitkevičienė ir biologijos mokytoja Regina Erlickytė – Marčiukaitienė.

    

    

12 klasės mokinės Katryna Karpovaitė ir Miglė Žalaitė, integruodamos kalbų ir  „Tyrėjų“ dienas, devintokams pristatė savo tiriamąjį darbą apie patarlių atitikmenis rusų ir lietuvių kalbomis. Projektui vadovavo rusų kalbos mokytoja Vaida Gabalienė.

5a ir 6a klasių mokiniai dalyvavo netradicinėse matematikos pamokose. Matematikos mokytoja Ramunė Žėkienė pakvietė penktokus į „skaitinių keistenybių galeriją“, kurioje buvo pademonstruotos kai kurių skaičių įdomios ypatybės. Tai mintina daugyba triženklių skaičių iš 999; gimimo dienos, mėnesio ir amžiaus spėjimas; skaičių „piramidžių“ sudarymas. Vaikai patys skaičiavo, darė išvadas, įžvalgas, džiūgavo ir stebėjosi gautais rezultatais. Šiomis įdomybėmis vaikai buvo raginami pasidalinti ir namuose, o kai kurie net žadėjo nupirkti iš mokytojos tą „stebuklingą“ knygą, kurioje aprašyti tokie stebuklai.
Šeštokai kartu su matematikos mokytoja Neringa Zalubiene pamoką praleido Ąžuolyne. Mokiniai su savo atsineštomis priemonėmis (virvelėmis, virvėmis, siūlais) išmatavo pasirinkto medžio kamieno apimtį ir prilygino jį apskritimo ilgiui. Dirbo poromis, padėdami vieni kitiems apkabinti medį. Vėliau ruletėmis išsimatavo gauto siūlo, virvelės, virvės ilgį ir užsirašė duomenis. Kad gautus praktinės veiklos rezultatus pritaikytų pamokose, visiems skirtas namų darbas: pagal gautus duomenis apskaičiuoti apskritimo skersmenį, spindulį ir skritulio plotą.

    

    

8-12 klasių mokiniai susitiko su KTU profesore, socialinės atsakomybės centro vadove, Estijos garbės konsule dr. Žaneta Simanavičiene. Susitikimo metu profesorė pasidalino asmeninio gyvenimo pavyzdžiais siekiant karjeros, papasakojo, kokiomis savybėmis turi pasižymėti mokslininkas, kaip pasiekti užsibrėžtų tikslų, paragino visus kuo aktyviau domėtis viskuo, kas vyksta mokykloje, mieste, šalyje, ir patiems pagal galimybes kuo aktyviau visur dalyvauti ir įsijungti į įvairias veiklas.

    

6a, 10a ir 10b klasių mokiniai turėjo galimybę pabendrauti su mokslininku iš Lietuvos energetikos instituto, Atsinaujinančių energijos šaltinių laboratorijos vadovu dr. Mantu Marčiukaičiu, kuris pasidalino patirtimi, kodėl svarbu mokytis, siekti užsibrėžto tikslo, kaip tapti mokslininku, kokių savybių reikia turėti. Užsiėmimų metu mokiniams buvo papasakota apie atsinaujinančius energijos išteklius, jų panaudojimą Lietuvoje ir pasaulyje, technologijų įvairovę ir pritaikymo galimybes. Mokiniai patys gamino vėjo elektrines ir varžėsi energijos gamybos rungtyje. Ypatingai aktyvūs šioje veikloje buvo šeštokai, su didžiuliu emocijų pliūpsniu fiksavę kiekvieną didesnį rezultatą.

    

    

    

9a ir 10a klasių mokiniai dalyvavo debatuose, o jiems ruoštis padėjo lietuvių kalbos mokytoja Vilija Navickienė. Debatų tema „Ar lietuviai gali būti nominuoti Nobelio premijai?“. Mokiniai aktyviai debatavo tiek reikšdami savo, tiek pasitelkdami įvairių Lietuvos ekspertų nuomonę.

    

Vakare 15 ištvermingiausių 8a klasės mokinių lankėsi „Tyrėjų naktyje“ mieste. Įspūdžių netrūko: KTU apsilankyta lazerių kambaryje, karaoke dainos, dalyvavimas RC mašinėlių lenktynėse, Oculus rift žaidimas, VDU ragauti skystu azotu atšaldyti sausainiai ir dalyvauta daugelyje įvairiausių chemijos eksperimentų ir kitų įdomių veiklų.

    

    

Mokslo diena nepaliko abejingų. Tad neveltui sakoma, diena be mokslo – tuščiai praleista diena. Sėkmės visiems žengiant mokslo pasaulį!

Biologijos mokytoja Regina Erlickytė – Marčiukaitienė

Skip to content