Meniu Uždaryti

Vietoje tradicinės lietuvių kalbos pamokos – „Literatūrinis teismas“

Kovo 20 dieną gimnazijos 5-11 klasių mokiniai dalyvavo ne tradicinėse lietuvių kalbos pamokose, o „Literatūriniame teisme“. Projektą, kuriame sujungiama literatūra ir teisė, kai kūrinyje analizuojamos pagrindinių veikėjų moralinės dilemos ir iš šių dienų perspektyvos vertinami jų poelgiai, mokiniams padovanojo Mykolo Romerio universiteto Teisės fakulteto dėstytojų, doktorantų ir studentų komanda.

5-6 klasių mokiniai stebėjo, kaip pagal LR baudžiamojo kodekso 310 straipsnio 1 dalį dėl žiauraus elgesio su gyvūnais buvo teisiamas XIX a. pab. – XX a. pr. lietuvių prozininkas, publicistas Jonas Biliūnas. Neeiliniame literatūriniame teisme aiškintasi, ar Jono Biliūno novelėje „Kliudžiau“ aprašyta istorija – tikras autoriaus prisiminimas iš vaikystės, o jei taip, kaip jis turi būti nubaustas už šį nutikimą, ir kas aprašytoje istorijoje yra kalčiausias – nusikaltimą padaręs vaikas ar jo tėvai.

8-11 klasių mokiniai inscenizuotame teismo procese aiškinosi, kokios bausmės nusipelno Žemaitės novelėje „Marti“ vaizduojamos Driežų Katrės skriaudikai – senoji Vingienė ir Vingių Jonas, analizavo, kokias pareigas privalo atlikti šeimos nariai, kodėl būtina suteikti pagalbą šalia esančiam. Šiame teisme teisininkų duonos teko paragauti ir dviem mokinėms – pasipuošusios prokuroro ir advokato mantijomis jos pristatė baigiamąsias kalbas.

Į teisminį procesą įsitraukė ir literatūrinio teismo žiūrovai: 5-6 klasių mokiniai siūlė teisėjams nebausti J. Biliūno pagal baudžiamąjį kodeksą, o Driežų Katrės skriaudikams 8-11 klasių mokiniai buvo negailestingi.

Lietuvių kalbos mokytoja Rūta Gadeckienė

Skip to content